תביעה רטרואקטיבית נגד משרד הביטחון

חיילים שנפגעו בעת השירות הצבאי שלהם ושהוכרה להם נכות בשל כך, זכאים לקבלת הטבות, גמלות וקצבאות שונות ממשרד הביטחון. ההכרה בנכות והתחלת תשלומי הפיצויים יכולות להימשך מספר שנים. בעבר התובעים היו מקבלים את כספי הפיצויים רק לאחר שהתביעה שלהם התקבלה להגשה. משנת 2013 אין זה כך יותר. נפרט על כך במאמר שלפניכם

 

סחבת במשרד הביטחון והקשר לתביעה רטרואקטיבית

תהליך ההכרה בפציעה של חיילים צה"ל מול משרד הביטחון לשם קבלת פיצויים הוא ארוך ומסובך. בכדי לקבל את הפיצויים ממשרד הביטחון, יש להגיש תביעה, לעבור ועדה רפואית ולעיתים קרובות גם לערער על ההחלטה שלה. מי שהוכרה לו נכות ממשרד הביטחון, מקבל את כספי הפיצויים מהגשת התביעה, למרות שהנכות החלה כמה שנים קודם לכן.

עובדה זאת גרמה לכך שסחבת במשרד הביטחון שדחתה את ההכרה בנכות של חיילים, גרמה למשרד לחיסכון של מיליוני שקלים בשנה. מכיוון שכך, ההליך מול משרד הביטחון לא שופר ולא נהיה יעיל יותר.

 

פסיקת בית המשפט העליון בשנת 2013

בשנת 2013 עתר לוחם לשעבר ביחידת גולני לבית המשפט העליון, בבקשה שיורה למשרד הביטחון לשלם לו את פיצויי הנכות שנקבעו לו מהתאריך בו החלה הנכות. משרד הביטחון טען שאין באפשרותו לשלם את סכומי הפיצויים הרטרואקטיביים לכל החיילים, מכיוון שתשלומים אלה יסתכמו בעשרות מיליוני שקלים בשנה.

בית המשפט העליון דחה את טענות משרד הביטחון, קבע שיש לשלם לחייל העותר את כספי הפיצוי בצורה רטרואקטיבית, ואף קבע שסכומי הפיצויים האלה לא יעלו על 15 מיליון שקל בשנה. למרות זאת בית המשפט קבע כי התחלת התשלומים הרטרואקטיביים תהיה ב-2013, כך שמי שקיבל את הפיצוי לפני כן, לא זכאי לתשלום רטרואקטיבי.

 

סעיף 18 לחוק הנכים והתגמולים

זהו חוק שדן במקרים של תשלום רטרואקטיבי לחייל צה"ל שסובל מנכות. במקרה והוא לא הגיש את התביעה בגלל נכות מנטלית או נפשית, הסעיף מגדיר שהאפוטרופוס שהתמנה לחייל צריך להגיש תביעה כשנה לאחר שמונה לתביעה, ושהסיבה לנכות המנטלית או הנפשית של החייל היא הפציעה שממנה סבל החייל.

 

אז איך לקבל את הפיצויים ממשרד הביטחון רטרואקטיבית?

הגשת תביעה רטרואקטיבית היא תהליך משפטי מסובך. הדרך הנכונה ביותר לעשות זאת היא בליווי מלא של עורך דין שיש לו התמחות בתחום. כדאי מאוד למצוא עורך דין שיש לו ניסיון בהגשה של תביעות לקבלת פיצויים רטרואקטיביים.

 

תביעה נגד משרד הביטחון לקבלת פיצויים רטרואקטיבית – סיכום

בעבר, חיילים שנפצעו בצבא היו מקבלים את כספי הפיצויים שלהם על הנכות בעת הגשת התביעה, כלומר בזמן קבלתה במשרד הביטחון. בעקבות עתירה שהגיש חייל גולני בשנת 2013, הורה בית המשפט למשרד הביטחון לאפשר לחיילים לקבל את כספי הפיצויים שלהם בצורה רטרואקטיבית. בנוסף לכך קיים חוק שעוסק בתשלומים רטרואקטיביים לחיילים עם נכות מנטלית או נפשית.

הגשת תביעה רטרואקטיבית

מצאתם מה שחיפשתם ? שתפו עכשיו
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
סטטיסטיקה
דיגיטל
2 דרכים לקידום אתר של עסק קטן

בתקופה האחרונה תיבת ההודעות שלנו באתר מתמלאת בהודעות שנשלחות מטעם בעלי עסקים קטנים שרוצים לקבל פרטים אודות קידום ועיצוב האתרים שלהם. שכן, הם יודעים שאנו כותבים מדריכים בנושא והם רוצים

משלוחים והובלות
הובלה בבני ברק

בני ברק היא עיר מאוד מרכזית בארץ, שנושקת לעיר רמת גן ומאופיינת בפקקי תנועה לא מעטים. צירי התנועה של בני ברק עמוסים לא פעם, מה שמחייב בחירת חברת הובלת מקצועית

תינוק ואמא
מתנות
מתנה מקורית ליולדת הטרייה

החברה הכי טובה ילדה? מתלבטת מה לרכוש לה? באמצעות חברת סולי תוכלי להעניק את המתנה המיוחדת ביותר, בהתאמה אישית. מתנה מקורית ליולדת – יש חיה כזו? כמעט כולנו מתלבטות בסוגיה